Гірничо-металургійна група "Метінвест" визначила для себе низку основних викликів 2025 року, серед яких - відсутність діалогу з державними монополіями щодо підвищення тарифів, ризик втрати Покровська, нестача персоналу та складна економічна ситуація, спричинена війною та руйнуванням інфраструктури.

Про це пише ЦТС з посиланням на Інтерфакс-Україна.

Як повідомив керівник офісу генерального директора групи Олександр Водовіз, "Метінвест" уже зіткнувся зі значним зростанням операційних витрат і зниженням конкурентоспроможності, що призвело до зупинки Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату (ІнГЗК).

Тому зараз стратегія групи полягає в збереженні колективу і підтримці поточних операцій, а додаткове підвищення тарифів тільки послабить позиції бізнесу.

"Сьогодні у нас зупинений ІнГЗК - це 4 тисячі людей без роботи, яких ми намагаємося працевлаштувати на інших активах. Дві причини зупинки активу - високі тарифи на передачу е/е і на перевезення залізницею. Ми не дострілюємо за собівартістю до наших якірних ринків. І зараз ми бачимо, що "Укрзалізниця" хоче знову підвищити тарифи на 37%. Пропонується майже чотириразове підвищення тарифу на транспортування газу, а тариф на передачу е/е вже підвищили на 30%. У таких умовах думати про майбутній розвиток дуже складно. Ми ввімкнули режим виживання і намагаємося якось зберегти те, що у нас є", - сказав він.

Топменеджер додав, що регуляторні органи і державні компанії повинні побудувати діалог із бізнесом про тарифну політику. Адже бізнес - основний споживач послуг цих компаній, і їхні рішення вплинуть на діяльність підприємств і показники української економіки.

"Так, УЗ несе свої витрати, багато зробила, допомогла з евакуацією. Але також потрібно дивитися вперед. УЗ в останні два роки прибуткова, а в нас збитки. У них за 2024 рік близько 6 млрд "кешу", а в нас немає "кешу". Вони не хочуть реструктуризувати свої зобов'язання, а приватному бізнесу необхідно це робити за бондами тощо. І, головне, зараз у нас із держмонополістами немає дискусії - ні з НКРЕКП, ні з УЗ, ось у чому біда", - зазначив він.

Торкаючись ситуації на підприємствах у Покровську - "Метінвест Покровськвугілля" (до складу якого входять шахтоуправління "Покровське" та збагачувальна фабрика "Свято-Варваринська"), Водовіз наголосив, що це єдиний виробник коксівного вугілля в Україні, що забезпечує сировиною й заводи компанії, й усю металургію, що залишилася в країні. Через наближення лінії фронту до міста третина шахти вже не працює.

"Якщо покровська шахта буде окупована, то нам потрібно буде везти вугілля морем. Економічно невигідно виплавляти сталь, якщо вугілля доставлятимуть морем. Тому перед нами і колегами-металургами постає велике питання: що ми будемо робити, якщо Покровськ, скажімо, впаде? Ми розуміємо, що шахта відіграє ключову роль в економіці України. І росіяни це розуміють", - констатував він.

Керівник офісу СЕО "Метінвесту" додав, що компанія намагається перевезти працівників шахти до більш безпечної частини Дніпропетровської області, де будує для них тимчасове житло, проте не всі хочуть виїжджати.

Загалом "Метінвест" налаштований песимістично щодо економічної ситуації в країні та результатів своєї діяльності наступного року. Це спричинено низкою факторів, зокрема продовженням бойових дій та їхнім наближенням до населених пунктів, де розташовані активи компанії. Також суттєвий вплив має руйнування інфраструктури внаслідок російських атак. Ситуація в країні, зокрема у фінансовій сфері, залишається залежною від позиції західних партнерів. Додають проблем суттєвий кадровий дефіцит і зростання витрат, зокрема через підвищення тарифів.

"Ситуація для нас погіршується. Інфраструктура, яку захопили росіяни на сході, знищена і розбомблена. Потрібні колосальні гроші, щоб її відновити, тому ми не зможемо цього зробити за короткий період, щоб вона приносила додатковий ВВП нашій країні", - пояснив Водовіз.