"Укрзалізниця" долучається до Зимової Підтримки, яку анонсував президент України Володимир Зеленський. Українці зможуть обрати напрямок довжиною у 3 000 км для безоплатної подорожі.
Про це пише ЦТС з посиланням на інформацію АТ УЗ.
"Саме така відстань найдовшого рейсу по Україні в обох напрямках - туди й у зворотній бік", - йдеться в повідомленні.
Зазначимо, що до початку повномасштабного вторгнення збитковість пасажирського сегменту перевезень варіювалась на рівні 13 млрд грн: в 2020 році збиток від пасажирських перевезень склав 12,8 млрд грн, в 2021 - 13,6 млрд грн, 2022 - 13,3 млрд грн. З року в рік розрив між отриманими доходами від продажу квитків та витратами зростають, і наразі наближаються до критичного показника.
В останні роки ситуація ще більше погіршилась. В 2023 році прямі чисті збитки оцінювались вже в 15 млрд. Виходячи з відкритих даних аудиту за 1 півріччя 2024 року на рівні 8,5 млрд грн, можна робити припущення про збитковість біля 17-18 млрд грн. "Паперові" збитки в балансі доповнюються прихованою "субсидією" на плату за доступ до інфраструктури, яка наразі на справляється, але стане обов’язковим елементом витрат після лібералізації ринку залізничних перевезень і розділення ринку за видами діяльності. З врахуванням цього чинника, реальні збитки пасажирського сегменту перевищують 22-23 млрд грн.
Найбільш критична ситуація складається в приміському сегменті, де доходи перекривають не більше 10% всіх витрат. Тож наразі маємо ситуацію, коли пасажирські перевезення крос-субсидуються за рахунок вантажних.
Нагадаємо, що 23 жовтня Кабінет міністрів ухвалив рішення про надання 8 млрд грн АТ "Укрзалізниція" з резервного фонду державного бюджету для забезпечення безперебійної роботи залізничного транспорту в умовах воєнного стану.
Також комітет Верховної Ради України з питань економічного розвитку вніс пропозицію та доручення Уряду передбачити Міністерству розвитку громад та територій України видатки за загальним фондом в обсязі 26 млрд грн на фінансову підтримку АТ "Укрзалізниця" для забезпечення безперебійних пасажирських перевезень, перевезення вантажів гуманітарної допомоги та евакуаційних вантажів.
Крім того, в Україні з ініціативи уряду реалізується публічний інвестиційний проект "Придбання пасажирських вагонів в Україні", що передбачає закупівлю "Укрзалізницею" 366 вагонів за державні кошти. Але кошти на закупівлю наступних 100 вагонів у проекті Державного бюджету України на 2026 рік за результатами першого читання у Верховній раді не передбачені. У ФРУ їх включення до бюджету називають критично необхідним для продовження програми.
В коментарі ЦТС перша заступниця голови Комітету ВРУ з питань транспорту та інфраструктури Юлія Сірко говорила про відсутність коштів у проекті бюджету на придбання пасажирських вагонів. "Я не бачу цих грошей у проекті на наступний рік. У 2025 році було виділено 4 млрд на 366 вагонів. Я так розумію, що на 2026 рік ця програма або закрита, або її повністю реалізують у 2025 році. У будь-якому разі, бюджетні кошти на цю програму в 2026 році не передбачено", - зауважувала народна депутатка.



