Україна і Польща поєднують зусилля для створення Східно-Європейського газового хабу, який дозволить забезпечити потреби регіону у газі з альтернативних російському напрямків.
Про це пише ЦТС з посиланням на інформацію Міністерства енергетики України.
"Завершення транзиту формує початок конкуренції нових маршрутів і ресурсів, серед яких LNG, що активно збільшує відсоток у загальному балансі ЄС. Інтеграція газових ринків на базі наявної інфраструктури, збільшення доступної міждержавної потужності дають поштовх розвитку торгівлі та можливість замістити російський газ незалежною молекулою", - наголосив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.
Він зазначив, що українська сторона офіційно звернулася до партнерів з пропозицією підписати документи для початку розвитку міждержавних точок "входу-виходу" ГТС між Україною та Польщею, а також для збільшення встановленої потужності: "Це допоможе зробити цю східну частину Європи ще більш ліквідною, ніж це можна уявити сьогодні", - зазначив заступник міністра.
"Ми очікуємо запровадження довгострокових та середньострокових процедур укладення контрактів у бізнес-механізмі, подібному до бізнес-моделей у США. Це допоможе Україні та Польщі зберігати стільки газу, скільки потрібно для всієї Східної Європи. У цьому конкретному випадку ця дерегульована та фізично розвинена пропускна спроможність між нашими урядами допоможе перенаправити ту частину природного газу, яка раніше постачалася росіянами", - пояснив він.
У березні 2024 року Україна та Польща підписали Меморандум про співпрацю для покращення взаємодії між українським та польським ринками газу з метою їх інтеграції. Документ визначає напрямки співпраці та дорожню карту для досягнення таких цілей, як встановлення довгострокових гарантованих потужностей на міждержавних з’єднаннях між Польщею та Україною, усунення будь-яких бар’єрів для транскордонної торгівлі газом, а також перспективи транспортування зрідженого природного газу між Польщею та Україною з можливим використанням українських сховищ для посилення регіону.