"Укрзалізниця" у 2023 році не використала 800 млн грн бюджетних коштів, повідомив заступник міністра фінансів України Олександр Кава під час IV Міжнародної конференції "Залізниці України: розвиток та інвестиції", на якій обговорювалися ключові аспекти реформування, розвитку та фінансування залізничного транспорту країни, пише ЦТС.

"У 2023 році з Державного бюджету України виділено "Укрзалізниці" майже 5 млрд грн на оновлення та розбудову залізничного транспорту, а саме на покращення пасажирських перевезень, будівництво та модернізацію пасажирської залізничної інфраструктури. Однак минулого року АТ УЗ витратила лише 4,2 млрд грн із запланованих та залишила невикористаними 808 млн гривень", - зазначив він.

Крім того, у вересні 2023 року "Укрзалізниці" надано кредит за рахунок коштів, отриманих у 2022 році від Європейського інвестиційного банку, з метою закупівлі обладнання та вантажного рухомого складу для того, щоб адаптуватися до нових реалій у логістиці і задовольнити потребу українського бізнесу в залізничних перевезеннях у розмірі 100 млн євро.

Додатково в бюджеті передбачено кошти МФО за програмою "Модернізація української залізниці" у сумі 2,1 млрд гривень. Зазначається, що протягом 2023 року жодних видатків "Укрзалізниця" за цією програмою не здійснила.

Також ведеться робота щодо реалізації міжнародних проектів, спрямованих на відновлення залізничної інфраструктури, а саме залучення позики від ЄБРР на суму до 200 млн євро в рамках проекту "Надзвичайна підтримка української залізниці", гранту Світового банку на суму 25 млн доларів за проектом "Відновлення критично важливої інфраструктури та мережевого сполучення (RELINC)", кредиту уряду Франції на суму 37,6 млн євро, а також грантової допомоги від уряду Швейцарії на суму 14 млн швейцарських франків.

У 2023 році за рахунок бюджетних коштів "Укрзалізниця" заплатила аванс у розмірі 65% Крюківському вагонобудівному заводу за виробництво нових 66 пасажирських вагонів, з яких 16 - плацкартних. Поставки цих вагонів заплановано на 2025 рік. Також проведено остаточні розрахунки за 100 нових пасажирських вагонів, замовлених у 2021 році. Зазначені вагони уже доставлено та задіяно у пасажирських перевезеннях. 

Крім того, профінансовано на 522 млн грн будівництво з’їздів з  Дарницького залізнично-автомобільного мосту на Дніпровську набережну в Києві. Водночас на 11,1 млн грн профінансовано заходи, передбачені на завершення робіт на ділянках Васильків-1 - Васильків-2 та ст. Черкаси - ст. ім. Тараса Шевченка.

"Успішність використання державних фінансів та зовнішніх інвестицій залежить від спільних зусиль "Укрзалізниці" та уряду. Основними факторами є взаємодія і здатність готувати та реалізовувати якісні проекти. Це забезпечить планомірне фінансування, що сприятиме оптимальному використанню бюджетних коштів, а також коштів міжнародного фінансування", - додав Кава.