МЗС країни-агресора знов висунуло чергові вимоги, без вирішення яких погрожує не продовжувати дію Чорноморської зернової ініціати після 18 травня, пише ЦТС.
"Перепідключення "Россільгоспбанку" до SWIFT, відновлення поставок сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування, скасування обмежень на страхування та перестрахування плюс зняття заборони на доступ до портів; відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті-Одеса", розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов'язаних з виробництвом та транспортуванням продовольства та добрив", - повідомили в дипвідомстві рф.
ЦТС раніше писав, що російське керівництво неодноразово озвувало тезу, що Чорноморська зернова ініціатива після 18 березня була пролонгована лише на 60 днів, а не на 120, як наполягають ООН, Україна та Туреччина.
Росія вже вкотре вимагає в обмін на роботу "зернового коридору" відновити експорт її аміаку транзитом через територію України. Зокрема, країна-агрессор хоче поновити роботу аміакопроводу "Тольятті-Одеса" і перевалку аміаку в порту Південний для подальшого транспортування суднами по Чорному морю. Використовуючи це як фактор тиску, рф паралельно будує в порту Тамань термінал з перевалки аміаку та азотних добрив.
Разом з тим, експерти відзначають, що справжній підтекст російських вимог інший. "Аміакопровід входить на територію України в районі міста Куп'янськ Харківської області - вздовж лінії фронту між Харківською та окупованою частиною Луганської області. Поновлення перекачки аміаку по цій трубі однозначно вимагає припинення вогню на цій ділянці фронту. Українська влада не погоджується на це, розуміючи, що це може створити невигідний прецедент "часткового перемир'я", - коментував раніше керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко.
Нагадаємо, що 18 березня міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що угода щодо дії Чорноморської зернової ініціативи пролонгована ще на 120 днів. Пізніше посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що Туреччина та ООН також офіційно заявили, що Чорноморська зернова ініціатива була пролонгована на 120 днів.