У Науково-дослідному суднобудівному центрі Китаю (CSSRC) розроблено компактний пристрій, який здатний перерізати підводні лінії зв'язку та електропередачі, що знаходяться на глибині 4 км.
Про це пише ЦТС з посиланням на South China Morning Post.
Глибоководний пристрій може розрізати кабелі, покриті товстими шарами сталевої, полімерної або гумової оболонки.
Можливість працювати на глибині 4 км вдвічі перевищує максимальну дальність дії існуючої інфраструктури підводного зв'язку.
Інструмент розроблений спеціально для інтеграції з китайськими підводними апаратами, зокрема безекіпажними.
Передбачається, що пристрій призначений для використання під час проведення рятувальних операцій та видобутку корисних копалин. Однак, як зазначає видання, повідомлення про розробку стало першим випадком, коли якась країна офіційно підтвердила наявність у неї активу, здатного порушити роботу критично важливих підводних мереж.
Нагадаємо, ЦТС писав, що в січні 2025 року Китай опинився в центрі уваги світових ЗМІ на тлі інцидентів з перерізанням кабелів, після того як стало відомо, що ще в 2020 році китайські інженери з університету Лішуй розробили "пристрій для підводного різання кабелю тягучого типу".
Зокрема, у патентній заявці від університету Лішуй зазначено, що "все більше і більше підводних кабелів і кабелів зв’язку прокладено по морському дну в усіх частинах світу, і в деяких надзвичайних ситуаціях кабелі потрібно перерізати".
Команда, яка подала заявку, також заявила, що традиційний метод розрізання передбачає, що спочатку потрібно точно визначити положення кабелів, а потім викопати та зберегти їх для розрізання. "Процес складний, потрібно багато дорогого обладнання, а вартість занадто висока. Для виконання цього завдання потрібен швидкий і недорогий пристрій для різання підводних кабелів", - переконували винахідники та запропонували для цих цілей свій пристрій, схожий на якір.
Існування такої заявки на патент не означає, що такі пристрої використовувалися в будь-якому з останніх інцидентів, зазначає Newsweek. Однак це свідчить про те, що китайські інженери розглядали ідею такої діяльності. На підтвердження згадується ще одна схожа патентна заявка від 2009 року. Загалом, з того часу у КНР було подано більше ста патентних заявок на пристрої для перерізання підводних кабелів.
Нагадаємо, що в листопаді 2023 року ВМС Данії затримали китайський суховантаж Yi Peng 3, команду якого підозрювали у пошкодженні двох кабелів у Балтійському морі. Згодом було встановлено, що китайське судно, що йшло з росії, тягнуло якір по дну моря 160 км. Упродовж маршруту якір перерізав два кабелі зв’язку: спершу між Швецією та Литвою, а згодом між Німеччиною та Фінляндією.
В грудні стало відомо про пошкодження підводного кабелю EstLink 2, прокладеного дном Фінської затоки між Фінляндією та Естонією. Влада Фінляндії затримала танкер Eagle S, який прямував з рф, за підозрою в причетності до інциденту. Було виявлено, що судно втратило один якір, який, очевидно, використовувався для диверсії.
Читайте також США підозрюють у шпигунстві китайські ремонтні судна, що обслуговують підводні кабелі