Шведська поліція розслідує інцидент з обривом підводних кабелів у Балтійському морі як можливу диверсію, до якої причетний екіпаж китайського судна Yi Peng 3, яке тягнуло якір по дну понад 160 км.
Як пише ЦТС, про це повідомляє Економічна правда з посиланням на The Wall Street Journal.
Нагадаємо, китайське судно йшло з російського порту Усть-Луга. Упродовж маршруту його якір перерізав два кабелі зв’язку: спершу між Швецією та Литвою, а згодом між Німеччиною та Фінляндією.
Затримання китайського балкера відбулося в територіальних водах Данії. Судно було затримане патрульним кораблем ВМС Данії P525.
Слідчі вважають, що капітан судна, громадянин КНР, міг діяти за вказівкою російських спецслужб. Російський моряк, який входить до екіпажу, поки що не був допитаний. Власник судна, китайська компанія Ningbo Yipeng Shipping, співпрацює зі слідством, але наразі утримується від коментарів.
Європейські розвідслужби виключають причетність китайського уряду до диверсії, але припускають, що за атакою стоїть російська сторона.
Балкер наразі охороняють військові кораблі Данії, Німеччини та Швеції, але згідно з міжнародним морським правом, вони не можуть змусити його зайти до порту країни НАТО. Тривають переговори з власником судна щодо отримання доступу до екіпажу та його допиту.
Раніше американські телекомунікаційні компанії отримали попередження про те, що підводні кабелі в Тихому океані можуть бути вразливими перед втручанням з боку китайських ремонтних суден.
Нагадаємо, що рік тому внаслідок імовірної диверсії було пошкоджено газопровід Balticconnector, що пролягає по дну Балтійського моря між Естонією і Фінляндією. Пошкодження отримав і підводний кабель зв’язку, прокладений поруч.
Тоді один з українських експертів зазначив, що НАТО слід відмовитись від практики ухиляння публічної ідентифікації російського авторства диверсій, оскільки це лише заохочує росію до подальших подібних дій. "Росія здійснила означену диверсію задля зондажу реакції НАТО, ЄС, національних компетентних органів, а також вивчення їх поведінки та заходів, які будуть вживатися… Очевидно, що цим інцидентом дії росії не обмежаться, далі може бути Північне море та Північна Атлантика, а також Середземне море. За певних обставин і Чорне море в частині румунської газової інфраструктури на шельфі", - спрогнозував він.