Російські міни у Чорному морі стали проблемою не самої лише України - подекуди вони дрейфують у напрямку Босфору, а також загрожують суднам, які йдуть до портів Румунії, Болгарії, Грузії та Туреччини. Аби зробити судноплавство у регіоні безпечнішим, близько року тому була створена Чорноморська військово-морська протимінна група. Відповідну угоду в січні 2024 року підписали Туреччина, Болгарія та Румунія.
ЦТС дослідив, що наразі відомо про поточну діяльність цієї групи.
З кожного по тральщику
Три країни керують оперативною групою по черзі, у тому числі, розгортаючи під час активності плавучий штаб на судні своїх військово-морських сил. Комітет військово-морської протимінної групи складається з командувачів ВМС країн-учасниць. Цього року головна у процесі розмінування - Туреччина. Та вже скоро командування візьмуть на себе ВМС Болгарії, які будуть головувати в першій половині наступного року, після чого - черга Румунії.
Група створена на три роки, та якщо жодна з країн-учасниць не заявить про вихід, термін роботи буде автоматично продовжений на той самий період. І за словами речника ВМС ЗСУ Дмитра Плетенчука, щонайменше три роки триватиме лише основна фаза розмінування більшої частини моря.
MCM Black Sea діє в національних морських просторах Туреччини, Болгарії та Румунії за графіком. Спільну операцію з пошуку мін у Чорному морі розпочали 1 липня, активна фаза стартувала з 15 липня. Тоді зі Стамбула вийшло п’ять кораблів: по одному мінному тральщику з боку Болгарії та Румунії, а також три турецькі кораблі турецькі, які почали підготовку до розмінування.
19 вересня відбулася друга активація. Інтенсивно працювали три тральщики (по одному від кожної країни), оперативний штаб операції розташовувався на допоміжному судні ВМС Туреччини.
В середині листопада відбулася третя активація. Тральщики трьох країн займалися виявленням мін між портами Бургасоі Констанца.
"Планування, підготовка, тренування та інша робота, яку ми провели, демонструє нашу рішучість і мотивацію підтримувати мир і безпеку в Чорному морі, убезпечити морський рух від морських мін", - зазначив згодом на брифінгу у північному турецькому місті Зонгулдак командувач оперативної групи бригадний адмірал Сельчук Акарі (Selçuk Akarı) з командування ВМС Туреччини.
За даними, які озвучив командувач турецького флоту віце-адмірал Мустафа Кайя (Mustafa Kaya), у Чорному морі за останній час було встановлено понад 400 морських мін, і деякі з них зараз дрейфують. "Ми виявили і знешкодили близько 20 мін разом з іншими країнами", - заявив він.
Вихід кораблів групи у липні зі Стамбула
Від Бургаса до Констанци
Але тут йдеться саме про міни, виявлені після початку роботи групи. Від початку війни мін у Чорному морі було виявлено і знешкоджено значно більше. Так, Румунія повідомляла про знешкодження понад сотні дрейфуючих мін.
У ВМС Болгарії зазначали, що за останні 2,5 роки отримали понад 60 сигналів від громадських, національних і партнерських організацій "про об'єкти, схожі на міни", у акваторіях і біля берегової лінії держави. Також було знайдено та піднято з води понад 30 одиниць ракетного озброєння.
Декілька мін виявили під час операції з розмінування Чорного моря саме у акваторії Болгарії. Зокрема, за 250 метрів від берега неподалік від Варни болгарські ВМС виявили якірну міну і, відбуксирувавши її на безпечну відстань у море, знищили контрольованим вибухом.
За словами командира ВМС Болгарії контрадмірала Кирила Михайлова, з початком війни в Україні було запроваджено комплекс заходів, спрямованих на зменшення ризиків для судноплавства, особливо на маршрутах руху та підходах до портів.
"Підтримуються в готовності сили для розслідування повідомлень про міни та міноподібні предмети і, за необхідності, їх знищення. Налагоджено постійний обмін інформацією з ВМС Туреччини, Румунії, структурами НАТО та іншими партнерськими організаціями. Актуальна інформація своєчасно надається представникам морського бізнесу через загальнодоступний веб-сайт Військово-морського координаційного комітету", - розповів він болгарським ЗМІ.
Протидіяти дрейфуючим мінам набагато складніше, ніж розчищати стаціонарні мінні поля. Через постійний рух цих мін, спричинений течіями і вітрами, вони загрожують усім суднам в регіоні, незалежно від їхньої приналежності. Проведення цієї операції у величезній акваторії західної частини Чорного моря буде особливо складним, особливо в зимові місяці.
Тральщик Struma ВМС Болгарії, що брав участь у листопадовій активації протимінної групи
"Привіт" з Каховки
Як зазначив нещодавно речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук, після підриву Каховської ГЕС у Дніпро-Бузький лиман і Чорне море потрапили не лише морські міни, а й якірні річкові, протидесантні та інші, якими було заміновано обидва береги Дніпра. І ситуація у цьому регіоні залишається вкрай складною.
"Загроза нікуди не поділася, тому що, на жаль, незважаючи на те, що ми звільнили нашу акваторію від присутності російських кораблів, там доволі широко представлена російська авіація. Вона зараз відіграє домінуючу роль, на жаль, це треба визнавати, в акваторії Чорного моря", - сказав він.
"Тому, звісно, що ніякі повномасштабні операції з розмінування в нашій акваторії наразі поки що неможливо провести. Ми їх проводимо в щоденному режимі, звісно, не в тому об'ємі, але з єдиною метою - забезпечити безпеку цивільного судноплавства", - зазначив речник ВМС ЗСУ.
"Щодо нашої акваторії, допоки не буде повністю закінчено бойові дії, допоки не буде відкрито, відповідно, турецькі протоки, які зараз закриті згідно Конвенції Монтре, про проведення повномасштабної, повноцінної операції з розмінування акваторії Чорного, бажано і Азовського моря, не йдеться, на жаль", - заявив Плетенчук.
Посилюючи протимінні спроможності
Наразі чорноморські країни посилюють свій потенціал. Так, болгарські ВМС отримали маломагнітні водолазні апарати, які, за словами контрадмірала Кирила Михайлова, "зроблять роботу водолазів з кораблів підкласу "мисливець за мінами" безпечнішою". Для підводного спостереження та розвідки мінно-вибухонебезпечних об'єктів придбано два безпілотні підводні апарати. Вони дозволяють обстежувати підозрілі об'єкти на морському дні та у водному середовищі на відстані, не наражаючи особовий склад на підвищений ризик.
"Крім того, до кінця року очікується надходження до гідрографічної служби двох безпілотних підводних апаратів, які можуть бути використані для надання гідрографічної підтримки та в операціях з протимінної боротьби, а також імітаторів підводних цілей. Крім того, для посилення повітряної розвідки було закуплено та розгорнуто три невеликі дистанційно пілотовані літаки, які мають широкий спектр датчиків для спостереження за будь-яких умов", - додав він.
А Румунія придбала у Королівського військово-морського флоту Великої Британії два списані тральщики-шукачі мін класу Sandown.
Україна також поповнює свій флот тральщиками. Країна отримала від Великої Британії два мінні тральники того ж класу. Нещодавно повідомлялося про те, що Нідерланди вивели зі складу своїх ВМС два тральщики класу Alkmaar, щоб передати їх нам.
Проте, хоч очікується, що тральщики передадуть 2025 року, поки йде війна, Туреччина не пропускає через протоку Босфор військові кораблі, дотримуючись умов Конвенції Монтре. Хай навіть це просто тральщики. Тож, вочевидь, цей флот виявлятиме і знищуватиме морські міни після закінчення війни.
Тим часом українські дипломати мають надію, що Україна зможе долучитися до розмінування Чорного моря в рамках ініціативи НАТО швидше. Як запевняє посол України в Туреччині Василь Боднар, вибудудовуються механізми участі української сторони саме в цьому проекті "для того, щоб мати інформацію з перших джерел і також пізніше застосовувати свої потужності".
Читайте також Удар у відповідь? Як реагувати у випадку нових атак росії на порти