Чорноморські країни Європи нервово спостерігають за американсько-російськими переговорами щодо України, які тривають сьогодні в Саудівській Аравії, побоюючись можливої угоди, яка відновить певний вплив Москви у західній акваторії Чорного моря.
Як пише ЦТС, про це йдеться у публікації Financial Times, автор якої посилається на офіційних осіб з Румунії та Болгарії.
Повідомляється, що Майк Уолц, радник Дональда Трампа з національної безпеки, 23 березня заявив, що переговори будуть зосереджені на "припиненні вогню в Чорному морі, щоб обидві сторони могли перевозити зерно, паливо і знову почати торгівлю в Чорному морі".
Румунія та Болгарія побоюються будь-яких суттєвих змін статус-кво в Чорному морі в рамках будь-якої ширшої потенційної угоди між росією та США, повідомили Financial Times офіційні особи з регіону, враховуючи, що це розширить зону операцій російського флоту.
Зазначається, що Україна успішно витіснила російський Чорноморський флот із західної частини моря, що стало одним із найяскравіших військових досягнень Києва протягом понад трирічної війни. Таким чином, очікується, що будь-яка нова угода буде вигідною для Москви, заявили чиновники, і може вплинути на безпеку їхніх країн, не даючи їм права голосу.
"Це наш район, і ми не довіряємо росіянам, якщо їм буде надано більше свободи дій", - сказав один із посадовців.
Як вже писав ЦТС, сьогодні, 24 грудня, в Ер-Ріяді пройдуть переговори між представниками США і росії, одним з пунктів яких є припинення вогню в Чорному морі. Напередодні аналогічне питання американці обговорювали з українською делегацією.
Те, що рф погодилася обговорювати це питання, може означати, що росія хоче повернути втрачений контроль над північно-західною частиною Чорного моря, звідки Чорноморський флот рф був витіснений внаслідок вдалих дій ЗСУ та ГРУ. Також з боку рф неодноразово озвучувалася думка про повернення до формату "зернового коридору", коли російська сторона мала вплив на український аграрний експорт морем і могла його саботувати. Крім того, можна зазначити, що вдалі удари українських сил по нафтовій портовій інфраструктурі рф на узбережжі Чорного моря призвели до зниження експортної перевалки країни-агресора у цьому регіоні, що також впливає на можливість фінансування Москвою збройної агресії проти України.
Тим часом, як пише Європейська правда, в рф підтвердили, що у центрі обговорень з американською делегацією, що проходять в Саудівській Аравії, питання про поновлення Чорноморської зернової ініціативи, з якої росіяни вийшли у 2023 році. Про це заявив речник Кремля Дмітрій Пєсков. Він сказав, що американська й російська делегації на зустрічі в Ер-Ріяді обговорюють "питання Чорноморської ініціативи і всіх аспектів, пов’язаних з відновленням цієї ініціативи". "Це була пропозиція президента Трампа і президент Путін дав згоду на це. Саме з таким мандатом наша делегація вирушила в Ер-Ріяд", - прокоментував він.
Читайте також Обстрілюючи українські порти, росія хоче повернення формату "зернового коридору"