Україна, Туреччина та росія за підтримки Генсекретаря ООН Антоніу Гуттереша домовилися про сприяння безпечному судноплавству для експорту зерна, супутніх продуктів харчування та добрив (у тому числі аміаку) з морських портів Одеса, Чорноморськ та Південний протягом 120 днів з можливістю продовження цього терміну.

Про це повідомляє агентство Інтерфакс-Україна.

Відповідне підписання документів у рамках ініціативи щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів пройшло у Стамбулі в п'ятницю: міністр інфраструктури України Олександр Кубраков у присутності президента Туреччини Реджепа Ердогана підписав тристоронній документ із міністром оборони Туреччини Хулусі Акаром та генсеком ООН, які також підписали другий такий тристоронній документ із міністром оборони рф Сергієм Шойгу.

Як зазначається в тексті ініціативи, копію якої має агентство, вона заснована на угодах сторін міжнародної конвенції з безпеки життя на морі 1974 року.

Зокрема, сторони домовляються про таке:

- максимальні гарантії безпеки для всіх суден, що беруть участь у цій ініціативі;

- створення під егідою ООН у Стамбулі спільного координаційного центру (СКЦ), що включає представників усіх сторін;

- створення та робота на суднах, що беруть участь в ініціативі, інспекційних груп із представників сторін, які оглядатимуть судна в портах, визначених Туреччиною, при вході/виході до Турецьких проток для перевірки відсутності на борту несанкціонованих вантажів та персоналу.

При цьому вся діяльність в українських територіальних водах перебуватиме під контролем та відповідальністю України.

Сторони не вживатимуть жодних нападів на торгові та цивільні судна, а також на портові засоби, що беруть участь у цій ініціативі.

Якщо потрібно розмінування підходів до портів - має бути залучений тральщик третьої країни

Торгові судна мають бути попередньо зареєстровані в СКЦ і будуть перебувати під технічним контролем на час їхнього проходу морським гуманітарним коридором, узгодженим усіма сторонами.

СКЦ розробить та поширить детальний оперативний та комунікаційний план, включаючи визначення безпечних притулків та варіантів надання медичної допомоги за маршрутом.

З метою запобігання провокаціям та інцидентам рух суден, що прямують транзитом морським гуманітарним коридором, контролюватиметься Сторонами дистанційно.

"Жодні військові кораблі, літаки, безпілотні літальні апарати (БПЛА) не можуть наближатися до морського гуманітарного коридору ближче, ніж на відстань, узгоджену СКЦ, без дозволу СКЦ і виключно після консультації з усіма Сторонами", - наголошується в тексті ініціативи.

Ця ініціатива діятиме протягом 120 днів з дати підписання всіма сторонами і може бути автоматично продовжена на такий же період, якщо тільки одна із сторін не повідомить іншу про намір припинити дію ініціативи або змінити її.

При цьому досягнення домовленості щодо експорту українського зерна не означає послаблення режиму безпеки в Чорному морі. На цьому неодноразово наголошували представники України.

Відзначимо, що попередній раунд переговорів відбувся у Стамбулі 13 липня - саме тоді й було домовлено про підписання сьогоднішнього документу делегаціями України та росії.