Експорт зерна з території України відбуватиметься через три порти - Одеса, Південний та Чорноморськ.

Як пише ЦТС із посиланням на Суспільне, про це повідомив народний депутат, член української делегації на переговорах з росією Рустем Умеров.

"Експорт відбуватиметься через три порти: Одеса, Південний та Чорноморськ, але в майбутньому, сподіваємося, можемо і розширити їх. Всі рекомендації морських сил, збройних сил повинні бути дотримані. Є безпечні коридори, маршрути, які ми розробили спільно з військовими, і по цих маршрутах будуть проходити всі цивільні судна. Ми будемо продавати зерно всім. І всі судна, які вільно можуть дотримуватися цих рекомендацій, можуть заходити до нас", - заявив він.

Нардеп додав, що дотримання безпекових правил контролюватиме моніторингова група під егідою ООН, яка перебуватиме у Стамбулі.

"Жодних російських суден у наших акваторіях не повинно бути. Ми не довіряємо їм. Навіть якщо вони підпишуть угоду з ООН. Це країна-агресор, і поки вони не відійдуть до своїх кордонів, їм довіряти не можна. Але стосовно цих коридорів, ми розробили механізм, де жодного контролю цих суден в морі не буде. Буде тільки моніторингова група працювати зі своїм мандатом, і вони будуть лише перевіряти, щоб у цих суднах не було озброєння", - зазначив нардеп.

Нагадаємо, що українська, турецька та російська військові делегації за участі ООН зустрілись у Стамбулі 13 липня для переговорів щодо відновлення експорту українського зерна з чорноморських портів в умовах загострення глобальної продовольчої кризи. На зустрічі сторони домовилися створити координаційний центр у Стамбулі та провести повторну зустріч української та російської делегацій.

Блокування росією українського зерна в портах поставило під загрозу продовольче забезпечення 1,7 млрд людей у світі. Тому Туреччина активізувала контакти з росією та Україною щодо створення безпечного коридору в Чорному морі. Зокрема виступила ініціатором проведення переговорів у Стамбулі.

Через війну в Україні у світі зросли ціни на зерно. Бойові дії вже призвели до непрямого впливу на ціни на зерно у світі. Рф продовжує блокувати українські порти, це призводить до нестачі поставок і до подальшого зростання цін на багато основних продуктів.

Загалом до війни Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 15-20% ячменю, понад 50% соняшникової олії.