Із початку року в Брюсселі тривають переговори щодо реформи в сфері прав авіапасажирів. Дискусії ведуться в рамках робочої групи Ради повітряного транспорту.
Із зустрічі, яка відбулася минулого тижня, стало остаточно зрозуміло, що ЄС планує масштабне скорочення прав авіапасажирів, передає ЦТС із посиланням на Bild.
Йдеться про те, що пасажири, які раніше могли розраховувати на компенсацію від авіакомпанії за затримки тривалістю кілька годин, ймовірно, незабаром залишаться з порожніми руками.
Нині такі виплати здійснюються відповідно до Регламенту про права авіапасажирів № 261, прийнятого ЄС ще в 2004 році. Згідно з цим документом, за рейси, затримані щонайменше на три години та дальністю менше, ніж 1500 кілометрів, передбачена компенсація до 250 євро, за рейси понад 1500 кілометрів у межах ЄС - до 400 євро, а за рейси понад 3500 кілометрів за межами ЄС - до 600 євро.
Минулого тижня в Брюсселі йшлося про те, щоб скасувати без заміни чинне 3-годинне правило, яке передбачає компенсацію до 600 євро. Очікується, що відповідні зміни можуть бути прийняті Європейською комісією вже 5 червня.
Також ідеться про запровадження фіксованої компенсаційної виплати в розмірі 300 євро за перельоти до 3500 кілометрів та 500 євро - за довші перельоти. Водночас, пропонується зміщення порогових значень затримок, за які виплачується компенсація: 5 годин - для рейсів до 3500 кілометрів та 9 годин - для рейсів понад 3500 кілометрів.
Планується також врахувати, що страйки, хвороби екіпажу та технічні проблеми вважатимуться "надзвичайними обставинами" - причинами, за які авіакомпанії не повинні будуть платити.
Захисники прав споживачів підрахували, що 85 відсотків усіх затриманих рейсів більше не підлягатимуть відшкодуванню.
"Поточні події щодо перегляду Регламенту про права авіапасажирів викликають надзвичайну тривогу. Те, що готується тут, у Брюсселі, - це капітуляція перед авіаційним лобі за рахунок мільйонів подорожуючих", - каже генеральний директор споживчого порталу Flightright, доктор Ян-Фредерік Арнольд.
За його словами, якщо 85% пасажирів більше не матимуть права на компенсацію, це стане великим кроком назад для захисту прав споживачів у Європі. Особливо експерта тривожить те, що "такі країни, як Німеччина, Франція та Данія, очевидно, стають на бік авіакомпаній, або принаймні не активно зупиняють це божевілля".