Литва готується денонсувати угоду з білоруссю про принципи прикордонного співробітництва, підписану 16 років тому.

Про це пише ЦТС з посиланням на Логіст.Today.

27 грудня заступник міністра внутрішніх справ Арнольд Абрамавічюс заявив, що МВС Литви підготувало проект постанови Уряду, яка найближчим часом буде внесена до Кабінету міністрів на затвердження.

Документ передбачає припинення дії угоди між урядами Литви та рб, підписаною у Вільнюсі 1 червня 2006 року, в якій визначено напрями прикордонного співробітництва.

Укладаючи угоду, Литва та рб домовилися про співпрацю в галузі інфраструктури, захисту довкілля, ефективного використання енергоресурсів, туризму, відпочинку, спорту, культурної спадщини, освіти, ділової інфраструктури, переміщення транспортних засобів та пасажирів через кордон.

У документі також прописані домовленості щодо обміну інформацією та надання допомоги на кордоні у разі надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.

На думку чиновника, у світлі організації владою рб потоку нелегальних мігрантів на зовнішніх кордонах ЄС, а також через підтримку та безпосередню участь в агресії рф проти України, "наявність такої угоди стає двозначною".

За даними МВС, у поточній геополітичній ситуації реалізація угоди неможлива, як і найближчим часом.

"Наразі співпраці немає. Коли надсилаються запити, прикордонники Білорусі просять надати гуманітарну допомогу нелегальним мігрантам, зазвичай це закінчується тим, що цих мігрантів відтісняють у бік литовської територі", - зазначив Абрамавічюс.

Крім того, вже після президентських виборів у рб, результати яких не визнає Захід, уряд Литви ухвалив протокольне рішення про зупинення виплат білоруським партнерам.

"З 2006 року реалізуються програми транскордонного співробітництва, які фінансуються Європейською комісією. Зараз усі призупинені та не плануються на новий період", - додав він.

При цьому чиновник зазначив, що якщо в рб відбудуться демократичні зміни, то дія угоди буде продовжена.

"Якщо ми побачимо, що в білоруському уряді чи політичному керівництві відбуватимуться якісь зміни і білорусь почне повертатися на шлях демократії, ми завжди зможемо повернутися до таких договорів, а зараз, навіть за договору, практичного співробітництва не відбувається. Ми вважаємо, що договір має бути денонсований", - підсумував заступник міністра внутрішніх справ Литви.