На початку листопада українська авіакомпанія Supernova Airlines, що входить до групи NOVA ("Нова пошта"), виконала перший вантажний чартерний рейс на власному літаку Boeing 737-800 з Будапешта до Кишинева. Рейс дозволив відпрацювати та перевірити синхронізацію процедур з доставки відправлень одержувачам у Молдові. Він був здійснений на замовлення компанії Nova Global. Водночас, у жовтні стало відомо, що авіакомпанія отримала права на експлуатацію повітряних ліній Львів-Прага та Київ-Прага з частотою 7 рейсів на тиждень для виконання регулярних міжнародних повітряних перевезень. Права надані із визначенням строку на необмежений термін, а скористатися ними можна буде лише після хоча б часткового відкриття неба України.
Перевізник заявляє про те, що планує подальший розвиток маршрутної мережі та поступове збільшення кількості рейсів для забезпечення потреб як компаній групи NOVA, так і зовнішніх замовників. А також готується до відкриття регулярних рейсів у США, має сертифікат експлуатанта, виданий ДАСУ, та схвалення EАSA для неєвропейських перевізників.
Коли й куди авіакомпанія літатиме в США, чи мають новачки амбіції на китайський напрямок і чи готові будуть здійснювати перевезення в українському небі, якщо його відкриють, як кажуть, вже в січні 2025 року? Про це ЦТС поспілкувався із головним виконавчим директором Supernova Airlines Ярославом Красножоном.
10 листопада Supernova Airlines виконала перший чартерний рейс на власному Boeing. Чому саме до Кишинева? Чи плануєте ви використовувати цей аеропорт як хаб для доставки в Україну?
У компанії Nova Global був вантаж із Будапешту до Кишинева. Нам потрібно було завершити нашу обов’язкову сертифікаційну програму та почати літати з вантажем. І так збіглося - у них був вантаж і аеропорт, з яким вони мають відповідні договори. У нас - літак. Тож ми виконали цей рейс і паралельно відпрацювали взаємодію між двома компаніями групи. Це був вантаж з Китаю для молдовських отримувачів.
У цьому випадку не йдеться про можливий хаб у Кишиневі, тому що є виробничі обмеження. Зараз ми дивимось у бік Праги - було б логічніше робити хаб там. Хоч вона й більш віддалена від України географічно, але в нас непогане автомобільне сполучення - все можна довезти автобаном. Кишинів суто операційно не такий зручний. Але будемо розглядати різні варіанти.
Чехія надала нам змогу використовувати її аеропорт для польотів у Штати. Польща не хоче цього робити. І Румунія теж не поспішає.
Які ще європейські аеропорти могли би стати такими хабами? Жешув, наприклад?
Хабів не може бути багато. Зараз ми сконцентрувалися на Празі. Поки в нас один літак - не так багато можливостей. Все ж треба почати й доробити до кінця один проєкт. А потім вже можна переключатися на щось інше.
Прага виникла тому, що Чехія привітно ставиться до українських підприємств і вона надала нам змогу використовувати її аеропорт для польотів у Штати. Хоча, наприклад, Польща не хоче цього робити. І Румунія теж не поспішає. А Чехія пішла нам на зустріч. Попри наявність європейського сертифікату, таке рішення залишається на розсуд авіаційної влади країни.
Як стає зрозуміло з повідомлень групи NOVA, наступним кроком ви плануєте запуск рейсів до США. Що ще залишилося зробити для цього?
Отримання дозволу для США складається з 4 базових кроків. 2,5 із них ми вже пройшли, ще півтори залишилося. Думаю, вже скоро ми з цим завершимо.
Ми - українська авіакомпанія. Спочатку Державна авіаційна служба України визнала нас авіакомпанією, що ми безпечні, маємо усі технічні можливості, щоб літати. Після цього нам треба було отримати дозвіл, щоб літати в ЄС. Європейська агенція з авіації зі свого боку надала такий дозвіл.
Далі ми надали такий самий комплект документів американцям. Але, на відміну від Європи, на звичайний регуляторний процес для авіакомпанії тут також накладаються додаткові - митний і податковий. Вони усі йдуть паралельно. Але все одно тут потрібно трохи більше часу.
На яких маршрутах з та до США плануєте працювати?
Плануємо, що це будуть рейси Прага - Нью-Йорк. В Нью-Йорку, скоріше за все, буде аеропорт Ньюарк-Ліберті. Це буде переліт з технічною посадкою в Кефлавіку для дозаправки.
Які плани щодо Китаю? (Раніше ви говорили, що США і Китай - це два основних ринки, з якими плануєте працювати).
Планів у цьому напрямку ми не полишаємо. Робимо все поступово - стартували, як авіакомпанія, отримали дозволи в Європі, організовуємо польоти в США. Якщо все йтиме добре, то далі будемо налагоджувати польоти в та з Китаю. Але там є суттєві регуляторні обмеження.
Нещодавно ви отримали дозвіл EASA (Агентство з авіаційної безпеки ЄС) на польоти в Європі. Що це означає? Тепер ви можете виконувати рейси до аеропортів ЄС з аеропортів третіх країн і рейси між аеропортами ЄС?
І те, й інше. Ці правила були вперше введені у 2017 році. Вони означають, що у нас є сертифікаційний базис українських авіакомпаній, а в Європі - свій. Паралельно такий само процес іде з американською владою. І стартує третій такий процес із владою Великої Британії, тому що вони вийшли з ЄС і для польотів туди потрібен окремий сертифікат.
Ну, от переможе Україна і треба буде доставити багато віскі у Львів. Я хочу, щоб Supernova Airlines привезла з Шотландії багато віскі у Львів.
Ви плануєте націлитися і туди?
Так, аби робити туди чартерні рейси - чому б і ні? В Британії велика українська діаспора. Ну, от переможе Україна і треба буде доставити багато віскі у Львів. Я хочу, щоб Supernova Airlines привезла з Шотландії багато віскі у Львів.
Розкажіть, як було сформовано екіпаж вашого першого Боїнга? Де брали пілотів (переманювали з українських авіакомпаній, можливо, це колишні пілоти МАУ)? Де навчали?
Я сам пілот і мені не дуже подобається слово "переманювати". Є ринок праці пілотів. Всі наші пілоти - громадяни України з українськими свідоцтвами авіаційного персоналу. Наприклад, є справжній український хлопець, з українським громадянством, Самер Салім Ізіндін. Він має український паспорт і носить вишиванку. Нині у нас три екіпажі - це вісім пілотів. Активних із них – шість, і готуємо ще двох. Загалом, на весну плануємо мати вже шість екіпажів – це 12 пілотів. Загалом, до льотного складу ми підходимо без стереотипів: хто хоче літати, той буде літати. У нас багатонаціональна команда і це класно.
Частина наших пілотів, які є зараз, це колишні працівники "Міжнародних авіаліній України". Частина - працівники компанії, де я свого часу був директором, це "Атласджет Україна". Також можу літати я, оскільки підтримую своє пілотське свідоцтво.
На весну плануємо мати вже шість екіпажів – це 12 пілотів.
Де здійснюватимете технічне обслуговування свого Боїнга і наступних далекомагістральних літаків флоту?
Технічне обслуговування відбувається в Європі. Першою технічною компанією, з якою ми підписали угоду про це, була AirHub - компанія, яка брала участь у передачі літака нам від лізингодавця.
Нещодавно ми уклали контракт з українською організацією Air Service. Вони обслуговують нас у Празі. Ми намагаємося працювати передусім з українськими компаніями. І тільки якщо української компанії немає, то шукаємо іншу.
Які взагалі поточні плани щодо розвитку флоту? Коли плануєте наступне поповнення?
Темп поповнення флоту буде залежати від обсягів вантажу з боку Nova Global та компаній групи NOVA, а також будемо виконувати чартерні перевезення на замовлення третіх сторін. Поки що будемо літати тим літаком, що є, а далі подивимось.
Чи були у вас вже подібні замовлення для сторонніх замовників?
Так, позаминулого тижня виконали рейс у Тель-Авів. Загалом будемо робити багато таких рейсів, щоб напрацювати операційний досвід. Це мають бути різні аеропорти. Наприклад, у Тель-Авіві ми сумнівалися, що встигнемо провести вивантаження і завантаження літака за відведені 5 годин. А ми встигли за півтори. Тобто реальний досвід нічим не заміниш.
Звісно, ми будемо вибірково підходити до вибору замовників. Зараз, наприклад, є замовлення з Китаю в Тбілісі. Ми не будемо його брати, адже не можемо точно знати, яке кінцеве призначення такого вантажу та де він в результаті опиниться.
Також будемо виконувати чартерні перевезення на замовлення третіх сторін.
Раніше ви говорили, що через війну не знайшли порозуміння з лізингодавцем, коли хотіли отримати Boeing 757. Зараз ситуація змінилася? Лізингодавців стало простіше переконати?
З початком війни лізингодавець, який надавав нам літак, вийшов з угоди. Для них виявились неприйнятними військові ризики. А потім протягом року нам усі співчували, казали, який ми класний бізнес… але літак не давали. З червня по жовтень 2023 в нас зірвалося три угоди.
Нарешті, на літо 2023 року збіглися дві речі. По-перше, впала кількість перевезень на вантажному ринку і попит на вантажні літаки знизився. По-друге, світ почав призвичаюватися до того, що в Україні йде війна. Тож вдалось нарешті взяти літак в лізинг у World Star Aviation - все на краще, адже він навіть кращий, ніж ті, що ми розглядали раніше. У цієї компанії є ще літаки, й в майбутньому ми до них можемо звернутися.
У флоті Supernova було два літаки Ан-26. Яка їхня доля? Вони десь задіяні чи чекають свого часу і застосування?
На початку жовтня ми вивели ці літаки з нашого флоту. Вони виконали свою роль - з їх допомогою ми отримали сертифікат експлуатанта. Адже умовою для отримання такого сертифіката є наявність у флоті типів літаків, сертифікованих в Україні. Зараз такий тип не відповідає стратегії компанії. Тому ми їх повернули й вони зараз у власника в Європі.
Минулого року ви почали перевезення спільно з латвійською авіакомпанією RAF-Avia на літаку ATR 72 на маршрутах з Жешува до Риги і Кишинева. Чи продовжується зараз ця співпраця?
Ця співпраця тривала півтора місяця. Ці рейси припинилися тому, що раніше вантаж із Китаю прилітав у Латвію, а потім він почав прибувати в Будапешт. З Будапешта транспортувати вантажівкою дешевше і швидше, аніж літаком переміщати в Кишинів і везти в Україну. Тому такі рейси втратили економічну доцільність
У жовтні авіакомпанія отримала дозволи Державіаслужби на експлуатацію повітряних ліній Львів-Прага та Київ-Прага. Це елемент стратегічного планування, аби випередити конкурентів?
Це знову ж таки пов’язано з регулюванням. Аби оперувати на лінії в США, ми повинні мати усі дозвільні документи від нашої Державіаслужби.
Наразі ми отримуємо ці дозволи як один з елементів обґрунтування звернень до авіаційної влади інших країн, звідки ми можемо виконувати польоти. Наприклад, у нас є призначення на лінію Львів - Нью-Йорк, але немає ніякої можливості здійснити ці польоти через закритий повітряний простір. Проте, ми маємо можливість літати з Праги, адже авіаційна влада Чехії прихильно ставиться до нашої авіакомпанії. Тому ми отримуємо ще один сегмент в авіаційній владі України Львів-Прага і звертаємось до авіаційної влади Чехії з проханням дозволити виконувати рейс за маршрутом Прага - Нью-Йорк - Прага. Після підтвердження нашої заявки ми можемо виконувати рейси за вказаним маршрутом, а до чи з України вантаж вже перевозиться вантажівками.
Ми сподіваємось на відкриття українського неба в майбутньому і тоді зможемо напряму використати ці дозволи. На лініях Київ-Прага та Львів-Прага ніхто не літає, вони вільні. Тому Державіаслужба дала нам ці призначення.
На нещодавньому форумі в Києві було заявлено про нібито серйозні наміри української влади відновити вже на початку 2025 року польоти до Львова або навіть Києва. Наскільки реалістичним ви вважаєте такий сценарій?
У першу чергу, ми будемо думати про наш персонал. Я сам пілот, тому точно проситиму людей робити лише те, що готовий зробити сам. Літати в умовах, коли балістика долітає до Львова лише за кілька хвилин, - малореально. За такий короткий час неможливо ні обслужити літак, ні підготувати посадку чи висадку пасажирів, ні навіть злетіти.
І друге спірне питання - це страхування. Страхові компанії поки самі не можуть вирішити, чи готові вони страхувати пасажирські або вантажні літаки в українському небі, чи ні. Ми також будемо розглядати економічну доцільність таких польотів, адже вартість страхування літаків може суттєво вплинути на собівартість рейсів.
Це класно було би - літати. Я просто не розумію процедури, як це здійснити таким чином, щоб не наражати персонал на небезпеку.
Якщо це таки станеться і якісь авіакомпанії відновлять роботу, Supernova готова буде реалізувати відразу своє право на польоти до Праги з Києва чи Львова?
У мене немає легкої відповіді на ці питання. Це класно було би - літати. Я просто не розумію процедури, як це здійснити таким чином, щоб не наражати персонал на небезпеку.
Хочу наголосити: добре, що цим займаються, дивляться в цьому напрямку, шукають можливості. Але потрібно враховувати усі ризики й усі можливі сценарії, підготувати рішення для кожного можливого випадку, аби гарантувати безпеку.
Якщо це все буде зроблено - так, ми будемо літати. Якщо такої можливості не буде, то можливо краще політати в Жешув і гарантувати людям безпечні умови. Але поки я не почув відповіді на ці суто операційні питання про те, як це все буде відбуватись.
Читайте також За три роки плануємо з'єднати США та Китай з Європою, – інтерв'ю з Supernova Airlines