Протягом 23-25 березня 2025 року у Саудівській Аравії відбулися переговори Сполучених Штатів, України та росії, під час яких обговорювалося відновлення безпечної навігації в Чорному морі. Проте за їхніми підсумками так і не стало чітко зрозуміло, про що ж вдалося (якщо вдалося) домовитися сторонам. Адже в публічній площині кожен озвучив прийнятні для себе позиції та промовчав про те, на які поступки гіпотетично погодився для опонента. Тож, відповідей на питання, чи можливе пониження градусу військової напруги в Чорному морі у осяжній перспективі, більше не стало. 

Кожен про своє

За підсумками роботи експертних груп США та росії у Ер-Ріяді, згідно з заявою Білого Дому, сторони домовилися забезпечити у Чорному морі безпечне судноплавство. У тому числі – запобігаючи використанню комерційних суден у військових цілях.

У повідомленні Білого Дому зазначено, що США "сприятимуть відновленню доступу росії до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, зниженню витрат на морське страхування, а також розширенню доступу до портів та платіжних систем для таких транзакцій".

Також США домовилися з країною-агресором розробити заходи з реалізації домовленості президента США Дональда Трампа та очільника рф щодо заборони ударів по енергетичних об'єктах росії та України.

Кремль заявив, що не готовий публічно обговорювати деталі переговорів у Саудівській Аравії. Речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що зміст цих переговорів не буде оприлюднений, бо вони технічні і "заглиблюються в деталі". Також російська сторона наголосила, що припинення вогню набуде чинності лише після виконання певних умов, включаючи часткове зняття санкцій з російських компаній і банків, які беруть участь у міжнародній торгівлі продовольством.

Міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що будь-яка нова чорноморська угода, яка послабить обмеження на російський сільськогосподарський експорт (а чи були реально ці обмеження?..), залежатиме від того, чи "накажуть" США Україні прийняти її. І що росія виступає за відновлення судноплавства Чорним морем "у більш прийнятний для всіх спосіб", причому росії знадобляться "чіткі гарантії" при відновленні чорноморської ініціативи (тієї самої, де з якогось дива росія доглядала судна, що йшли з українських портів та всіляко саботувала цей трафік). До речі, і цього разу в Кремлі заявили "про належні заходи контролю комерційних суден" (звісно ж, що не російських".

З українського боку за підсумками переговорів прозвучали інші заяви. 

Так, радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко зазначив, що зустріч між представниками України і США в Ер-Ріяді стосувалася двох тем - інфраструктури та безпеки судноплавства. "Мова йшла про обопільне припинення вогню - ми не атакуємо їхні об'єкти на морі, у тому числі річкові, вони не атакують наші об'єкти і наші порти", - сказав він. Лещенко додав, що мова йде не тільки про одеські порти, де здійснюється судноплавство, а й про миколаївські та херсонські, які наразі перебувають під обстрілами рф.

Глава делегації України в Ер-Ріяді, міністр оборони України Рустем Умєров, підтвердив досягнення угоди зі США з питань безпеки на Чорному морі. При цьому він додав, що Україна розцінюватиме переміщення російських військових кораблів за межі східної частини Чорного моря як загрозу своїй безпеці й залишає за собою право на самозахист. 

Якщо російська федерація порушить режим припинення вогню в Чорному морі, Україна відповість, заявив речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук.

"Це неодноразово обговорювалося на найвищих рівнях влади і, звичайно, реакція буде відповідною. Міністр оборони Рустем Умєров також підтвердив, що російські війська не повинні залишати східну частину Чорного моря, де вони мають формальне юридичне право перебувати – на власному узбережжі – і де вони фактично залишаються протягом тривалого часу", – зазначив він. І наголосив, що для України припинення вогню в Чорному морі означає, в першу чергу, припинення нападів на портову інфраструктуру. Водночас, право завдавати ударів по російських військових кораблях залишається.

Тримайте дистанцію 

Михайло Самусь, позаштатний старший експерт Центру "Нова стратегія" та директор дослідницької мережі "Нова геополітика", гадає, що піднявши тему безпеки Чорного моря, росія потрапила в пастку. У разі призупинення бойових дій на суші без встановлення морських кордонів, їхні військові кораблі могли б вільно патрулювати навіть біля узбережжя Одеси. Тоді українські військово-морські безпілотники були б обмежені умовами припинення вогню. А росія навіть умовними "навчаннями" могла б перекривати морські шляхи.

"Натомість, вони несподівано поклали своє морське домінування на стіл переговорів, потенційно поступившись контролем, який вони зберігали з часів Кримської війни 19-го століття. І ризикує отримати саме те, чого вона найбільше боялася: потужні українські військово-морські сили з міжнародно визнаними кордонами, які обмежують пересування російського флоту", - написав він у своїй колонці.

Заяву міністра оборони України про те, що російським військовим кораблям може бути заборонено заходити до західної частини Чорного моря з лінією розмежування через Севастополь, він назвав потенційною бомбою.

"Після того, як українські удари знищили їхній флот, Росія передислокувала вцілілі кораблі до Новоросійська. Отже, ключове питання зараз полягає в тому, чи буде дозволено російським кораблям повернутися до окупованого Криму. Якщо ця лінія меридіанів стане реальністю, це матиме велике значення для України і НАТО. Для України це створить коридор, вільний від російських військових кораблів, від Одеси до Босфору. Для Румунії це золотий квиток, щоб нарешті розробити свій газовий проект «Нептун Діп» на південь від острова Зміїний у 2025 році – щось неможливе, поки поблизу блукають російські військові кораблі", - вважає Михайло Самусь.

До речі, і румунам, і болгарам, очевидно, сподобалося, що російський флот нині тримається подалі від їхніх берегів. Адже ще напередодні переговорів в Ер-Ріяді в цих країнах висловили занепокоєння щодо будь-яких суттєвих змін статус-кво в Чорному морі в рамках будь-якої ширшої потенційної угоди між росією та США, оскільки це розширило б зону операцій російського флоту. 

Андрій Клименко, керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, вважає, що росія хоче, щоб покритий ганьбою Чорноморський флот рф "тихенько повернувся до головної бази – міста-героя Севастополя". "Фактично нам кажуть: "Давайте ми не будемо бити по ваших цивільних суднах у ваших портах, а ви не атакуйте наші військові кораблі". До того ж вони хочуть, щоб їхні інспектори знову контролювали українські комерційні судна, які йдуть до наших портів і з них, як це було за ООН-івським коридором", - каже він.

Експерт нагадує, що за весь час великої війни Україна атакувала лише військові кораблі або судна забезпечення (42 результативні удари по військових кораблях і катерах Чорноморського флоту росії, 22 одиниці знищені, 20 – пошкоджені, половина з них не підлягає відновленню). Натомість росія постійно атакує українські порти і з початку великої війни пошкодила 33 комерційних іноземних судна, з яких вісім – починаючи з вересня минулого року – в портах Великої Одеси .

"За минулий  високосний рік, 144 дні з 366 днів були атаки на Одеську область, тобто це – майже половина року. Влітку вони відбувалися безперервно – по три, чотири, навіть сім днів поспіль. При чому на порти Одеської області була здійснена 71 ракетна атака, у яких використано 128 балістичних і 9 крилатих ракет "Іскандер", наводить він статистику моніторингової групи.

Як вважає видання The Conversation, угода про припинення вогню не лише покращить доступ Москви до світового ринку зерна та добрив (не згадуючи вже про повернення до міжнародних платіжних систем), але й "дозволить кремлівській пропагандистській машині стверджувати, що росія піклується про ситуацію з продовольчою безпекою в Африці та інших країнах глобального півдня". Україна ж не втратить ключові оперативні або стратегічні можливості, "з огляду на те, що росія була значною мірою витіснена і перемістила свій флот на схід від Севастополя до портів на материковій частині росії".

Втім, ключовим питанням для торговельного судноплавства залишається те, у яких умовах буде здійснюватися проходження морським коридором. та і взагалі, чому у Чорному морі Україна має обмежуватися лише певним коридором? Адже наразі ми бачимо бажання росії покращити умови для свого експорту, який йде через Чорне море, і водночас – повернутися до перевірок суден, які йдуть з українських портів. На це українська сторона однозначна не готова піти. Тож, під питанням, яким саме може бути компроміс. Якщо він взагалі можливий, власне кажучи.