Державіаслужба виставила для публічного обговорення проект закону "Про особливості державного регулювання діяльності авіаційних перевізників, пов'язаної з перевезенням пасажирів, вантажу та/або пошти повітряним транспортом".

В цілому, це хороша новина – законопроект створений за мотивами Регламенту (ЄС) № 1008/2008 Європейського Парламенту і Ради від 24 вересня 2008 року Про загальні правила здійснення авіаперевезень в Співдружності.

Регламент № 1008/2008 закладає основні правила доступу авіаперевізників на ринок ЄС – у тому числі через процедуру сертифікації, ліцензування та надання прав на експлуатацію повітряних маршрутів. Так, сертифікат експлуатанта повинен підтверджувати, що перевізник відповідає "технічним" вимогам та стандартам авіабезпеки, ліцензія може бути видана, якщо авіаперевізник виконує економічні та фінансові нормативи, ну а права на експлуатацію маршрутів надаються з певними комерційними умовами.

Сьогодні в Україні не існує єдиного документу подібного рівня. У Повітряному кодексі на тему допуску авіакомпаній на ринок є кілька норм, прямо скажемо, дуже загального характеру. Детальна процедура сертифікації встановлена у Правилах сертифікації експлуатантів згідно з вимогами OPS 1. Цей документ – результат адаптації європейських технічних вимог та адміністративних процедур, запроваджених у ЄС ще в 1991 році (COUNCIL REGULATION (EEC) No 3922/91). Ліцензування здійснювалося відповідно до процедур Закону "Про ліцензування окремих видів господарської діяльності" до його скасування в 2015 році. Після того, як закон був скасований, виник певний правовий вакуум, що, втім, не завадило регулятору і далі видавати ліцензії окремим перевізникам. Що стосується видачі прав на маршрути, то з цього приводу прийняті авіаційні правила (наказ Державіаслужби від 24 жовтня 2014 року №686). У своєму роді досить прогресивний документ, який усунув багато корупційних ризиків і ввів прозорі процедури розподілу комерційних прав.

Що нового привнесе в існуючі правила доступу на ринок запропонований законопроект?

Далі читайте на сайті першоджерела