Національний банк України (НБУ) оцінює падіння економіки у другому кварталі цього року у 40%, але загалом за підсумками 2022 року очікує її падіння на третину та відновлення на 5-6% у 2023-2024 році за умови завершення активної фази війни та розблокування чорноморських портів.

Про це пише ЦТС із посиланням на Інтерфакс-Україна.

"Економіка України скоротиться на третину у 2022 році, але при розблокуванні чорноморських портів повернеться до зростання у 2023-2024 роках", - зазначив НБУ.

Відповідно до нього, значний внесок у падіння ВВП матимуть зниження активності у сільському господарстві через тимчасову окупацію та мінування земель, втрати техніки та елеваторів, а також несвоєчасну та недостатню обробку земель добривами та засобами захисту рослин.

Крім того, бойові дії на сході та півдні, руйнування інфраструктури в інших регіонах, блокада морських портів та низький попит у більшості секторів стримуватимуть відновлення економіки також і у наступні місяці.

Згідно з прогнозом, із завершенням активної фази війни очікується помірне посилення споживчого попиту, налагодження технологічних та логістичних процесів, пожвавлення інвестиційної діяльності, в тому числі завдяки перспективам євроінтеграції України.

"Втім, враховуючи значні втрати виробничого та людського потенціалу, а також все ще високі ризики безпеки, темпи відновлення економіки України у 2023–2024 роках становитимуть близько 5-6% на рік", - йдеться у повідомленні.

Вказується, що подальша військова та фінансова допомога країн - міжнародних партнерів дозволить підтримувати обороноздатність держави та закривати значну частку бюджетних потреб у 2022 році.

У 2023-2024 очікується подальша активна робота з міжнародними фінансовими організаціями, у тому числі запуск нової програми МВФ для підтримки платіжного балансу та макроекономічної стабільності.

Ключовими ризиками для прогнозу НБУ називає більш тривалий термін визвольної війни проти російських загарбників, розбалансування державних фінансів, посилену еміграцію, що може спричинити скорочення робочої сили, рецесію світової економіки, а також якнайшвидше затвердження і початок реалізації плану відновлення для України з відповідним припливом іноземних інвестицій та значними обсягами фінансування, що може суттєво прискорити економічне зростання.